lauantai 8.8.2020 | 02:52
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Jaakon maraton ratkesi metsäkäyntiin – Juha Laitinen vei voiton jo kolmannen kerran peräkkäin: Katso tulokset

Tapio Lehtinen
To 23.7.2020 klo 22:19 | päivitetty pe 11:40

PIETARSAARI

Lapualaisjuoksijat ottivat kaksoisvoiton Jaakon maratonilla Pietarsaaressa.Maratonin voittaja Juha Laitinen taittoi reitin aikaan 2 tuntia ja 36 minuuttia.

Toiseksi sijoittunut Matti Taini jäi voittajalle noin minuutin. Kolmanneksi sijoittunut YannChapelliére jäi voittajalle noin kahdeksan minuuttia.

Jaakon maratonin voitto oli Laitiselle jo kolmas peräkkäinen. Tällä kerralla voitto ei tullut helpolla, sillä Laitinen toi Pietarsaareen lenkkikaverinsa Tainin, jonka nimissä on kauden kotimainen kärkiaika 2.33.

Taini johti juoksua ensimmäiset 30 kilometriä. Laitinen seurasi perässä. Sitten Tainin maha meni sekaisin ja hän joutui tekemään metsäkäynnin.

– Jatkoin matkaa ja menin omaa vauhtiani. Ei mitään tietoa, miten olisi käynyt ilman tuota metsäkäyntiä, Laitinen totesi maalissa.

Naisten sarjan voittaja Elina Junnila taittoi maratonin aikaan 3 tuntia ja 23 minuuttia. Toiseksi sijoittui Cecilia Renvall 19 sekuntia voittajalle jääneenä. Kolmanneksi sijoittui Lilian Hellström.

IKFalkenin Björn Sandler voitti puolimaratonin kovalla ajalla 1.10.

Jaakon maraton

Tuloksia

Miehet maraton: 1) Juha Laitinen 2.36.34,0, 2) Matti Taini KRIKFinl 2.37.54,5, 3)

Yann Chapelliére 2.44.32,4, 4) Andreas Norrgård IFFemm 2.50.42,9, 5) Jacob Björkskog MKMSolutAb

2.51.29,9, 6) Robin Byggmästar LamershIK 2.54.28,0, 7) Niklas Wikblom IFNykarl 3.02.08,9, 8)

Staffan Nylund MjölvIK 3.11.46,7, 9) Bo Lönnbäck HOP-HABTeam 3.15.55,5, 10) André Sandström 3.

17.15,5, 11) Jarmo Liedes KälvTarm 3.19.56,8, 12) David Brännkärr BrannCAb 3.20.42,5, 13) Timo

Luonuansuu KaitSpart 3.22.36,7, 14) Olavi Kujala-Lipasti Häij 3.22.52,4, 15) Otto Domars Kvevl

3.24.11,8, 16) Klas-Åke Lund 3.24.13,3, 17) Tommy Forsman HOP-HABTeam 3.25.05,7, 18) Seppo

Laitinen 3.27.08,9, 19) Ari Lappinen Happ 3.27.33,2, 20) Heikki Laurila WCUR 3.29.54,1, 21)

Teemu Tikkaoja IK-Mar 3.30.07,2, 22) Timo Konttinen HOP-HABTeam 3.30.57,3, 23) Tobias Jacobson

Yttermoptim 3.34.57,9, 24) Hannu Ketoja 3.35.36,5, 25) Andreas Sjöbacka 3.35.44,4, 26) Hans

Fagernäs 3.37.03,6, 27) Jan Grön VöråIF 3.44.51,6, 28) Albert Häggblom 3.47.21,6, 29) Anders

Bergman VöråIF 3.48.33,0, 30) Lauri Mikkonen ONMK 3.49.30,1, 31) Timo Lappinen 4.01.13,6, 32)

Alfred Kjellman IFBrah 4.04.30,1, 33) Spiros Felekis 4.13.54,6, 34) Thomas Vikström 4.16.36,5

35) Elof Hästbacka IFDrott 4.18.29,3, 36) Lucas Nunez TeamNordTrail 4.23.15,1, 37) Timo Herrarla

NAMI 4.28.20,0, 38) Timo Marjomäki 100mc.f 4.44.03,7, 39) Artis Drezins Lettl 4.51.35,4, 40)

Olavi Vähämäki Laih 4.51.36,9, 41) Axel Vikström 5.10.21,7, 42) Alfred Söderman 5.10.22,8,

43) Jim Kronqvist 5.24.02,1, 44) Anssi Holmberg Oulu 5.30.38,0, 45) Mauri Volama Häjyt 5.35.

07,0, 45) Esa Nieminen Järv 5.35.07,0,

Naiset maraton: 1) Elina Junnila 3.23.01,1, 2) Cecilia Renvall IFNykarl 3.23.20,7, 3)

Lilian Hellström FCBränd 3.48.56,1, 4) Anu Ossberg TeamRahol 3.52.27,7, 5) Marie-Louise Carp

Yrkes 3.57.44,8, 6) Åsa Sjöberg VöråIF 3.59.57,8, 7) Ann-Louise Engström VöråIF 4.06.13,1, 8)

Heli Lehtinen FMR 4.09.39,8, 9) Eija Uusi-Esko 100mc.f 5.30.38,0,

Miehet maraton: 1) Björn Sandler 1.10.47,9, 2) Ossi Peltoniemi RovanRoadr 1.12.

17,2, 3) Jonathan Lindqvist LarsmIF 1.13.34,4, 4) Christian Ahlö LamershIK 1.17.43,2, 5) Marko

Palohuhta UK 1.19.09,8, 6) Niklas Tylli 1.20.53,1, 7) Joakim Björklind GamlIF 1.21.12,9, 8)

Robert Kengo IFNykarl 1.22.00,4, 9) Josef Krokvik SanktJakobsFörs 1.22.23,6, 10) Aleksi Huuha

OulaistHuim 1.22.24,0, 11) Bo-Göran Lindvall Si-Su 1.23.04,9, 12) Robert Bergkulla 1.23.46,1,

13) Mikael Snickars SundIF 1.23.49,2, 14) Jens Snellman 1.25.14,1, 15) Isac Björkskog LamershIK

1.25.17,0, 16) Tony Granholm LamershIK 1.26.39,8, 17) Martin Nylund MjölvIK 1.26.45,5, 18)

Kennet Riska ISSöderb 1.26.55,6, 19) Robin Eklund AZGritTeam 1.26.59,8, 20) Cedric Frostdahl 1.

27.19,1, 21) Jan Svenlin LamershIK 1.27.42,9, 22) Jakob Wentin 1.28.10,8, 23) David Sulkakoski

AZGritTeam 1.28.12,8, 24) Sören Svenlin IFÅsarn 1.28.40,7, 25) Kim-Erik Berts 1.29.06,6, 26)

Max Pesola Si-Su 1.29.40,5, 27) Kaj Hagman ÖstebPolis 1.29.49,5, 28) Niklas Sundström IFFemm 1.

30.00,0, 29) Mattias Bergström 1.31.42,4, 30) Jan Grankull IKFalk 1.31.48,5, 31) Matts

Pettersson CrossfJepp 1.32.11,4, 32) Daniel Ahlö LamershIK 1.32.17,6, 33) Jyrki Sironen 1.32.

28,7, 34) Jussi Arkela KakaMarat 1.32.39,4, 35) Keijo Alila 1.32.39,5, 36) Fredrik Holm 1.32.

52,1, 37) Johan Nylund KållbSkiTeam 1.32.52,8, 38) Pontus Gädda Gerb 1.33.03,6, 39) Jouko

Rajamäki Häij 1.33.19,3, 40) Niklas Bäcklund 1.33.39,1, 41) Mikael Wik Lövö 1.33.49,9, 42)

Andreas Esberg LamershIK 1.34.23,6, 43) Samuel Eklund 1.34.36,8, 44) Kent Brännbacka LamershIK

1.34.40,6, 45) Sune Träskelin SolfIK 1.36.46,8, 46) Tomas West SundIF 1.36.54,1, 47) Magnus

Simons 1.37.27,6, 48) Kristoffer Ellfolk TriathlForFunr.f 1.37.46,4, 49) Rami Sipilä HippMarat

1.38.00,4, 50) Peter Karlsson VasaPolis 1.38.24,2, 51) Roland Asplund SundIF 1.38.55,9, 52)

Tobias Asplund 1.39.06,5, 53) Tapio Lehtinen PietHiiht 1.39.09,9, 54) Tomas Strandin 1.39.26,4

55) Ingmar Juselius HOP-HABTeam 1.39.50,7, 56) Mathias Storbacka Si-Su 1.39.58,0, 57) Seinäjoki

Panula 1.40.22,9, 58) Marcus Forsbacka KloftIL 1.40.35,2, 59) Johnny Backman Si-Su 1.40.52,8,

60) Kristian Nordenswan StoppOkeySoin 1.41.00,1, 61) Christoffer Ingers 1.41.00,2, 62)

Alexander Ahlvik 1.41.02,2, 63) Frank Dahlbacka 1.41.02,9, 64) Magnus Lundén 1.41.14,1, 65)

Grels Wikman HOP-HABTeam 1.41.15,3, 66) Frank Bäcksholm EkorrLastb 1.41.19,1, 67) Matias

Hannuksela 1.41.39,9, 68) Mats Eklund 1.41.42,6, 69) Oskar Jutila Si-Su 1.42.02,6, 70)

Fredrik Westerlund WAC 1.42.18,7, 71) Patrik Snellman 1.42.21,9, 72) Tommi Vormisto TampMarat

1.43.15,3, 73) Anton Brännbacka 1.43.36,6, 74) Patrik Still IFBrah 1.44.01,9, 75) Tapani

Mattila Nell 1.44.09,8, 76) Kim Åkerlund 1.44.17,2, 77) Timo Maunula ValkHaka 1.44.21,1, 78)

Rainer Nordström BotnTrad 1.44.24,6, 79) Pontus Backlund Gofunct 1.44.42,1, 80) Thomas Ingo 1.

44.43,9, 81) Viktor Gädda Si-Su 1.45.06,0, 82) Wilmer Björklund 1.45.11,9, 83) Tuure Väli-

Torala IlmajKisail 1.45.22,3, 84) Jimmy Snellman 1.46.08,8, 85) Thomas Enroth 1.46.21,1, 86)

Antti Palomäki 1.46.42,0, 87) Niclas Carlsson Vasa 1.47.14,4, 88) Mark Bech X-Forc 1.47.16,4,

89) Patrik Mölsä 1.47.49,7, 90) Lars Byström IKFalk 1.47.55,3, 91) Jarkko Herronen Kokk 1.48.

17,0, 92) Johnny Fagerholm LarsmIF 1.48.52,7, 93) Thomas Nygård VasaPolis 1.49.15,1, 94) Henri

Sandstedt 1.49.38,5, 95) Morgan Fagerholm LarsmIF 1.50.51,6, 96) Jonny Mandell NetT 1.51.29,4,

97) Rickard Slotte 1.51.43,4, 98) Kevin Sundström 1.52.31,9, 99) Fredrik Grahn TUS 1.52.51,0,

100) Pontus Snellman 1.53.00,1, 101) Mathias Söderholm NetT 1.54.01,6, 102) Joachim Othman 1.

54.36,1, 103) Tomas Lindén Probl 1.54.43,5, 104) Anders Westerlund Jakobst 1.54.49,6, 105) Mika

Jylhä WasaEndur 1.54.57,1, 106) Alexander Flink Si-Su 1.55.21,7, 107) Jonas Värnström 1.55.29,4

108) Jimmy Löfdahl 1.56.23,2, 109) Joakim Liljekvist Räddn 1.56.44,5, 110) Antti Karjalainen

1.58.29,9, 111) Klaus Grobys 2.02.25,8, 112) Kristian Sjöbacka IFKraft 2.03.13,4, 113) Markus

Heikell Kokk 2.04.13,1, 114) Magnus Nilsson 2.04.43,0, 115) Petja Kujala Si-Su 2.04.49,3, 116)

Sebastian Forsell IKMyran 2.06.00,0, 117) Tommy Emet 2.12.15,1, 118) Staffan Brännkärr IKMyran

2.14.54,9, 119) Rolf Stefansson 2.17.48,8, 120) Mikael Överfors 2.32.20,7, 121) Markku

Kalliosaari 2.32.42,4,

Naiset puolimaraton: 1) Yvonne Gunell 1.25.07,8, 2) Natalia Nylund LahdAhker 1.26.47,9,

3) Emely Häger IFNykarl 1.29.45,7, 4) Sofia Caldén BlueFox 1.32.38,2, 5) Nina Nyman MamIS 1.33.

16,4, 6) Frida Nyqvist 1.34.02,3, 7) Anni Huuha OulaistHuim 1.34.06,0, 8) Sandra Hallvar

FCBränd 1.36.18,5, 9) Linnea Halonen 1.36.33,4, 10) Anette Lönnbäck 1.37.50,9, 11) Fanny

Storvall IFÅsarn 1.38.21,8, 12) Marianne Kauppinen 1.39.35,7, 13) Pia Blomqvist Jakobst 1.40.

14,2, 14) Riika Ketoja 1.40.37,9, 15) Ulrika Myrevik-Svenlin IFÅsarn 1.41.47,1, 16) Anna

Lehtinen PietHiiht 1.44.41,7, 17) Christel Finne 1.45.58,9, 18) Joanna Järn 1.47.05,2, 19)

Hanna Hellman RunForfunNykarl 1.47.46,4, 20) Kirsi Mattila 1.49.12,6, 21) Caroline Carlson 1.

49.32,8, 22) Cajsa Mäenpää IFBrah 1.49.36,5, 23) Marjo Ena IKFalk 1.50.58,0, 24) Suvi Tarkkanen

1.51.29,9, 25) Marika Agnisbäck 1.52.27,3, 25) Barbro Molander MamISJakobst 1.52.27,3, 27) Ann-

Sofie Kock MaxmSportkl 1.53.28,7, 28) Emm Othman 1.54.51,2, 29) Sonja Enkvist-Nyman Benn 1.55.

18,9, 30) Jennie Strömberg 1.55.30,6, 31) Carolina Nylund 1.57.45,6, 32) Marianne Bergman

VöråIF 1.58.14,1, 33) Alicia Mäenpää IFBrah 1.59.25,2, 34) Susanna Jakobsson Si-Su 1.59.31,7,

35) Janina Holmgård TeamOliv 1.59.48,9, 36) Ida Sandvik Räddn 2.00.02,5, 37) Johanna Frostdahl

2.02.49,9, 38) Maria Björkman AZGritTeam 2.05.42,0, 39) Susan Koto 2.06.25,3, 40) Marie-Louise

Bäck MamISJakobst 2.09.05,6, 41) Roosa Laituri 2.11.55,2, 42) Camilla Puurula 2.21.47,9, 43)

Jennie Elfving 2.29.36,4, 44) Marja-Leena Hyytinen 3.11.41,8,

Miehet neljännesmaraton: 1) Joakim Träskelin VasaIS 36.00,2, 2) Miika Siitonen KLH 40.28,7

3) Robin Still 41.09,2, 4) Dan Sjölind ISSöderb 41.22,7, 5) Pasi Alakorpi UllavKilp 41.32,1,

6) Peter Kengo IFNykarl 41.46,4, 7) Erik Holm Si-Su 42.28,6, 8) Kenneth Ståhl 44.10,6, 9)

Martin Svenlin 44.33,1, 10) Pasi Auvinen Si-Su 44.52,2, 11) Markus Holma CockfAthl 44.57,0,

12) Christoffer Nyman 45.29,9, 13) Markus Nordberg 46.19,1, 14) Christer Björklund 48.21,2,

15) Miro Auvinen IFDrott 48.55,4, 16) Per-Ole Holmnäs Si-Su 48.59,5, 17) Roger Nystedt EsboIF

49.02,3, 18) Kim Dahlström TeamACL 49.31,6, 19) Anders Norrena 49.59,7, 20) Patrik Granlund Run-

ForFunN:ky 50.59,0, 21) Jonas Krokvik Peders 50.59,1, 22) Johan Mattfolk IFKraft 51.18,2, 23)

Henrik Lillqvist HenrMusk 51.43,4, 24) Henrik Sandback 52.42,7, 25) Martin Flink HarlDavidsFinl

53.14,4, 26) Samuel Törnqvist 55.35,4, 27) Peter Hatt 56.31,1, 28) Victor Braskén FriKlass

58.13,7, 29) Mats Braskén FriKlass 58.21,4, 30) Erik Nygård 1.05.31,7, 31) Anders Snellman

Räddn 1.08.28,9,

Naiset neljännesmaraton 1) Marie Sippus IFVOM 40.10,5, 2) Cecilia Österblad VasaIS 40.41,3

3) Veronica Kengo IFNykarl 42.32,6, 4) Heidi Strandvall IKKron 44.29,1, 5) Idamari Björkskog KP-

Tri 44.33,9, 6) Sofia Stenvall MamISJakobst 47.03,9, 7) Amanda Nyfors LIF 47.55,4, 8) Emelie

Svenlin IFÅsarn 48.29,9, 9) Petra Sweins NordTrail 50.15,8, 10) Jessica Nylund-Aura 53.16,8,

11) Annika Porthin MamISJakobst 54.32,4, 12) Linda Huldén MamISJakobst 54.33,4, 13) Marlene

Joskitt 55.11,4, 14) Ida Walberg Räddn 55.41,7, 15) Therese Levlin 56.11,0, 16) Ann-Louise

Haga 56.20,6, 17) Görel Lönnbohm-Hatt 56.21,7, 18) Rita Björklund OravIF 59.28,9, 19) Yvonne

Koskinen MamISJakobst 1.01.14,5, 20) Ingeborg Nyman 1.02.59,9, 21) Anne-May Wisèn IFDrott 1.06.

28,9, 22) Hanne Liikanen 1.07.47,7, 23) Marina Björklund Kron 1.08.39,9, 24) Anette Granlund

1.10.54,2, 25) Ann-Christine Fors VöråIF 1.11.25,2, 26) Gun Sippus 1.11.27,2,

Miehet 5 km 1) Kevin Sandell IKFalk 16.10,2, 2) Robin Mäenpää MKMSolutAb 18.27,6, 3)

Jimmy Westerlund IKFalk 20.18,3, 4) Hugo Byggmästar 20.32,2, 5) Otto Wikblom 20.37,8, 6)

Marcus Åkerlund 21.02,7, 7) Anton Hagman HartmJakobst 21.15,1, 8) André Hagman Ostr 22.57,8,

9) Hans Mäenpää MKMSolutAb 24.57,3, 10) Stefan Grannas VöråIF 25.22,4, 11) Keijo Mehto 25.53,0

12) Lars Sandström Kron 29.16,7, 13) Kristian Bäck NorrlIF 42.07,4, 14) Mauno Marjomäki Häjyt 1.

24.17,9, 15) Markus Karlsson HOP-HABTeam 1.25.09,3,

P16 5 km 1) Sander Wikblom IFNykarl 19.15,2, 2) Melker Wikblom IFNykarl 19.18,3,

3) Emil Klemets 21.05,0, 4) Adam Holm IFMink 21.21,9, 5) Eeli Gäddnäs IFBrah 23.11,4, 6)

Elliot Östman Gener 29.24,1, 7) Sebastian Östman Gener 29.24,5,

Naiset 5 km 1) Ida Wikman KP-tri 20.39,9, 2) Sini Rahkonen PolvUrh 22.31,7, 3) Karita

Jungar IFDr 22.43,2, 4) Nina Lehtinen MamISJakobst 24.00,1, 5) Cecilia Back OravIF 24.38,9, 6)

Piia Laihorinne 25.52,8, 7) Sonja Mäenpää IFBrah 27.45,5, 8) Hanna Pennanen 28.42,3, 9)

Sandra Carlsson Vasa 29.04,2,

T16 5 km 1) Teodora Westerlund IFDrott 21.27,3, 2) Jamira Suarez IFDrott 23.06,3

3) Wanja Mäenpää 24.55,1, 4) Alva Svenlin IFÅsarn 25.06,0, 5) Mia Backman IFDrott 26.58,5, 6)

Matilda Kola 31.35,9, 7) Siri Elfving 31.36,0, 8) Norah Garneij Sandström IFDrott 33.32,6, 9)

Venla Lehto IFDrott 33.36,2, 10) Alissa Bäck NorrlIF 37.04,5, 11) Tindra Bäck NorrlIF 42.07,1,

M40 maraton: 1) Andreas Norrgård IFFemm 2.50.42,9, 2) Staffan Nylund MjölvIK

3.11.46,7, 3) David Brännkärr BrannCAb 3.20.42,5, 4) Tommy Forsman HOP-HABTeam 3.25.05,7, 5)

Heikki Laurila WCUR 3.29.54,1, 6) Teemu Tikkaoja IK-Mar 3.30.07,2, 7) Timo Konttinen HOP-HABTeam

3.30.57,3, 8) Jan Grön VöråIF 3.44.51,6, 9) Albert Häggblom 3.47.21,6, 10) Timo Lappinen 4.

01.13,6, 11) Lucas Nunez TeamNordTrail 4.23.15,1,

M50 maraton: 1) Niklas Wikblom IFNykarl 3.02.08,9, 2) Bo Lönnbäck HOP-HABTeam

3.15.55,5, 3) Jarmo Liedes KälvTarm 3.19.56,8, 4) Ari Lappinen Happ 3.27.33,2, 5) Hannu Ketoja

3.35.36,5, 6) Hans Fagernäs 3.37.03,6, 7) Anders Bergman VöråIF 3.48.33,0, 8) Thomas Vikström

4.16.36,5, 9) Timo Herrarla NAMI 4.28.20,0, 10) Timo Marjomäki 100mc.f 4.44.03,7,

M60 maraton 1) Olavi Kujala-Lipasti Häij 3.22.52,4, 2) Seppo Laitinen 3.27.

08,9, 3) Lauri Mikkonen ONMK 3.49.30,1, 4) Elof Hästbacka IFDrott 4.18.29,3, 5) Olavi Vähämäki

Laih 4.51.36,9, 6) Anssi Holmberg Oulu 5.30.38,0, 7) Mauri Volama Häjyt 5.35.07,0, 7) Esa

Nieminen Järv 5.35.07,0,

N40 maraton 1) Cecilia Renvall IFNykarl 3.23.20,7, 2) Anu Ossberg TeamRahol 3.

52.27,7, 3) Åsa Sjöberg VöråIF 3.59.57,8,

N50 maraton 1) Marie-Louise Carp Yrkes 3.57.44,8, 2) Ann-Louise Engström VöråIF

4.06.13,1, 3) Heli Lehtinen FMR 4.09.39,8, 4) Eija Uusi-Esko 100mc.f 5.30.38,0,

M40 puolimaraton: 1) Christian Ahlö LamershIK 1.17.43,2, 2) Martin Nylund MjölvIK

1.26.45,5, 3) Kennet Riska ISSöderb 1.26.55,6, 4) Cedric Frostdahl 1.27.19,1, 5) Jan Svenlin

LamershIK 1.27.42,9, 6) Kim-Erik Berts 1.29.06,6, 7) Kaj Hagman ÖstebPolis 1.29.49,5, 8)

Mattias Bergström 1.31.42,4, 9) Jan Grankull IKFalk 1.31.48,5, 10) Daniel Ahlö LamershIK 1.32.

17,6, 11) Jussi Arkela KakaMarat 1.32.39,4, 12) Johan Nylund KållbSkiTeam 1.32.52,8, 13) Niklas

Bäcklund 1.33.39,1, 14) Mikael Wik Lövö 1.33.49,9, 15) Kent Brännbacka LamershIK 1.34.40,6,

16) Tomas West SundIF 1.36.54,1, 17) Rami Sipilä HippMarat 1.38.00,4, 18) Roland Asplund SundIF

1.38.55,9, 19) Tomas Strandin 1.39.26,4, 20) Seinäjoki Panula 1.40.22,9, 21) Marcus Forsbacka

KloftIL 1.40.35,2, 22) Magnus Lundén 1.41.14,1, 23) Kim Åkerlund 1.44.17,2, 24) Pontus

Backlund Gofunct 1.44.42,1, 25) Thomas Enroth 1.46.21,1, 26) Niclas Carlsson Vasa 1.47.14,4,

27) Lars Byström IKFalk 1.47.55,3, 28) Jarkko Herronen Kokk 1.48.17,0, 29) Rickard Slotte 1.51.

43,4, 30) Fredrik Grahn TUS 1.52.51,0, 31) Joakim Liljekvist Räddn 1.56.44,5, 32) Antti

Karjalainen 1.58.29,9,

H50 puolimaraton: 1) Bo-Göran Lindvall Si-Su 1.23.04,9, 2) Robert Bergkulla 1.

23.46,1, 3) Mikael Snickars SundIF 1.23.49,2, 4) Sören Svenlin IFÅsarn 1.28.40,7, 5) Max Pesola

Si-Su 1.29.40,5, 6) Magnus Simons 1.37.27,6, 7) Peter Karlsson VasaPolis 1.38.24,2, 8) Tapio

Lehtinen PietHiiht 1.39.09,9, 9) Johnny Backman Si-Su 1.40.52,8, 10) Matias Hannuksela 1.41.

39,9, 11) Fredrik Westerlund WAC 1.42.18,7, 12) Tommi Vormisto TampMarat 1.43.15,3, 13) Patrik

Still IFBrah 1.44.01,9, 14) Rainer Nordström BotnTrad 1.44.24,6, 15) Thomas Ingo 1.44.43,9,

16) Johnny Fagerholm LarsmIF 1.48.52,7, 17) Jonny Mandell NetT 1.51.29,4, 18) Tomas Lindén Probl

1.54.43,5, 19) Anders Westerlund Jakobst 1.54.49,6, 20) Mika Jylhä WasaEndur 1.54.57,1, 21)

Kristian Sjöbacka IFKraft 2.03.13,4, 22) Markus Heikell Kokk 2.04.13,1, 23) Rolf Stefansson 2.

17.48,8,

H60 puolimaraton: 1) Jouko Rajamäki Häij 1.33.19,3, 2) Sune Träskelin SolfIK 1.

36.46,8, 3) Ingmar Juselius HOP-HABTeam 1.39.50,7, 4) Grels Wikman HOP-HABTeam 1.41.15,3, 5)

Timo Maunula ValkHaka 1.44.21,1, 6) Tuure Väli-Torala IlmajKisail 1.45.22,3,

N40 puolimaraton: 1) Yvonne Gunell 1.25.07,8, 2) Ulrika Myrevik-Svenlin IFÅsarn

1.41.47,1, 3) Hanna Hellman RunForfunNykarl 1.47.46,4, 4) Kirsi Mattila 1.49.12,6, 5) Suvi

Tarkkanen 1.51.29,9, 6) Jennie Strömberg 1.55.30,6, 7) Susanna Jakobsson Si-Su 1.59.31,7, 8)

Maria Björkman AZGritTeam 2.05.42,0, 9) Susan Koto 2.06.25,3, 10) Marie-Louise Bäck

MamISJakobst 2.09.05,6, 11) Camilla Puurula 2.21.47,9, 12) Jennie Elfving 2.29.36,4,

N50 puolimaraton: 1) Anette Lönnbäck 1.37.50,9, 2) Marianne Kauppinen 1.39.35,7

3) Pia Blomqvist Jakobst 1.40.14,2, 4) Christel Finne 1.45.58,9, 5) Marjo Ena IKFalk 1.50.58,0

6) Marika Agnisbäck 1.52.27,3, 6) Barbro Molander MamISJakobst 1.52.27,3, 8) Sonja Enkvist-

Nyman Benn 1.55.18,9, 9) Marianne Bergman VöråIF 1.58.14,1,

Juttua muutettu perjantaina 24.7. klo 11.38 . Tuloksia korjattu

#